sobota, 24 lipca 2010

Nowy kompilator Delphi

Huh. Rzeczywistość zaczyna mnie coraz bardziej zadziwiać - nowy kompilator Delphi zapowiada się rewelacyjnie - właściwie to dwa kompilatory. Po pierwsze obecny kompilator jest przepisywany/został przepisany z C (>300K kodu) do C++ by łatwiej było nim zarządzać i naprawiać błędy/wprowadzać nowe właściwości.

Stary kompilator jest trzymany (i będzie) by zachować wszystkie właściwości języka jakie znamy, wszystkie jego niekiedy specyficzne zachowania by można było łagodnie przejść na nowy język Delphi.

Mam nadzieję, że chodzi tylko o zachowanie starego front-end kompilatora, czyli części odpowiedzialnej za składnię, ale z nowym back-endem, czyli częścią generującą kod maszynowy.

Nowy kompilator ma być znacznie elastyczniejszy. Nie tyle ciekawy jestem nowej składni co ostatnio zwłaszcza back-endu:

With a back end compiler architecture - we are not limited to just Intel (x86, x64) only. It will be possible to plug in any number of optimizers and code emitters - whether this work is done by Embarcadero engineers, chip manufacturers or other engineers and community members.


jak to napisał David Intersimone z Embarcadero (Vice President of Developer Relations and Chief Evangelist). WOW!

Kompilator Delphi na Xboxa, PS3, Gameboya, do plików SWF, do Javy ? Jeśli nie ruszy tego Embarcadero, wszystko będziemy mogli stworzyć my - community members!

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ale czy to właśnie oznacza że będzie można programować pod inne systemy jak Linux, Macos? To już taki zalążek długo zapowiadanego Delphi X?

Ja najbardziej czekam właśnie na tą ostatnią nowinę. Co chwilę dostaję informację o nowych wydaniach RAD studio ale nie ma żadnych wzmianek o "cross compiling". Zastanawiam się jak stabilne i rozwinięte będzie to rozwiązanie i jaki wpływ będzie miało na środowisko Lazarus.

Maciej Izak pisze...

Cross compiling (MacOSX i Win) ma być w Delphi XE2. Na Q1 2011 ma wyjść pierwsza wersja Delphi64 (Win) bity jednak najpewniej jeszcze na starej architekturze kompilatora.

Trudno powiedzieć jaki to będzie miało wpływ na Lazarusa. Delphi pozostanie ciągle produktem płatnym/drogim, stąd też Lazarus nie powinien czuć się zagrożony.

Anonimowy pisze...

Panie Macieju.

Dziękuję za ciekawego i bardzo użytecznego bloga.

W nawiązaniu do Pańskiego artykułu z połowy roku 2008, dotyczącego niekompatybilności dglOpenGL.pas z nowymi edycjami Delphi i Pańską sugestią że może Pan podzielić się zmodyfikowaną pod unicode wersją modułu, chciałbym Pana prosić o jej udostępnienie.

Niestety projekt naukowy nad którym pracuję od 10 lat przestał działać całkowicie w D2010, właśnie ze względu na dglOpenGL.pas.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Rafał Góralski
rafal.goralski@gmail.com