wtorek, 28 października 2008

Nowa Składnia Delphi!


Wygląda na to, że Object Pascal zostanie kopnięty w tyłek i przeturla się nieco do przodu :D. Dzięki ścisłej współpracy RemObjects i CodeGear/Embarcadero skorzystają na tym nie tylko programiści .NET ale i Win32/64.

Autorzy Oxygene zyskali dostęp do teamu i kodu kompilatora Delphi, i mają wpływ na jego dalszy rozwój!

Za jakiś czas możemy się spodziewać nowej karmy po latach składniowej posuchy.

W następnej wersji Delphi niewykluczone, że obok procedure/function pojawi się słowo mothod dla klas, znane z Oxygene. Do języka zostanie prawdopodobnie dodanych wiele ciekawych składniowych urozmaiceń.

Ku uciesze umysłów CodeGear zapowiedziało, że ma zamiar standaryzować i znacznie rozwijać język Delphi. Czyżby zbliżał się kres królowania C++ ;)?

Update: Zapomniałem wspomnieć, że przez użycie Oxygene zostało porzucone VCL.NET i zaleca się programistom Delphi for .NET używających VCL przejście na Delphi for Win32 (jak to piszą w oficjalnych dokumentach powiązanych z Delphi Prism). Co świadczy o tym, że (prawdopodobnie) Delphi for Win32 stanie się naprawdę mocne!

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Czyżby zbliżał się kres królowania C++ ;)?" już dawno z był ten kres heh

Anonimowy pisze...

Trzeba "ich" jakoś pocieszać ;)

Jason pisze...

Skąd się bierze ta cała Delphi mania? Czy po prostu zaczynaliście od Delphi i już nic innego do Was nie dociera? (no HNB to raczej zna to i to... ale Ci od komentarzy...).

A tak poza tym, to na Linuksie raczej C/C++ króluje dalej :]

Mr. Hania pisze...

Hmm... "Delphi-mania". Fakt, zaczynałem od Delphi. C++ też umiem (przynajmniej podstawy i STL). C++ używam na konkursach typu Olimpiada Informatyczna. Moim zdaniem ten język nadaje się tylko do programów typu "napisz szybko i zapomnij". Jest on strasznie nieczytelny (przynajmniej dla mnie) ale pisze się w nim szybko (dlatego dobry na konkursy). Delphi (w moim przypadku - Lazarus) zaś do jakichś większych projekcików. Object Pascal jest po prostu logiczny i jak się czegoś nie wie można się tego domyślić. C++ trzeba wykuć na pamięć...