wtorek, 28 października 2008

Turbo Pascal i Turbo C++ powraca! - darmowe edycje

Z kilku źródeł wiadomo już dużo więcej o nadchodzących darmowych wersjach Delphi i C++Buildera. Właściwie będą to turbo Pascal i Turbo C++, tylko nie mylcie ich ich z turbo Delphi i Turbo C++ "Builder" bo będą to środowiska pozbawione wizualnego edytora do VCL.

Edycje zapowiedziano na pierwszy kwartał 2009 roku, w którym to przed wypuszczeniem środowiska odbędą się spotkania ze studentami mające na celu ustalić czego oczekują od wersji "studenckiej" :)

Nowe wersje Turbo na dzień dzisiejszy, będę czymś na wzór swoich przodków Turbo. Samo IDE do tworzenia kodu i język. W nadchodzącej edycji zostaną umieszczone najnowsze kompilatory Delphi (ten zawiera mi. uogólnienia, anonimowe procedury, nowe exit) i C++ (TR1, wsparcie C++0x, biblioteka boost) do tworzenia natywnych programów.

W końcu początkujący programiści skupią się na składni i zastosowaniach języka a nie na VCL, bo do VCL trzeba dojrzeć i poznać Object Pascala na dosyć wysokim poziomie, żeby go w pełni używać (i nie lamić, i nie opowiadać głupot, że wszystko co napisane w Delphi zajmuje dużo miejsca, że jest powolne, że to dla n00bów, że nie można w tym pisać gier -,-).

Czyżby moje e-maile do osób pracujących nad Delphi i ogólnie do CodeGear poskutkowały? Dosyć wylewnie i z silną argumentacją pisałem do nich listy o potrzebach i edycjach jakie mogłyby powstać - a widzę tutaj spełnienie w 100% mojego postulatu :)

W końcu będzie można zaprezentować potęgę języka Object Pascal i różne szczególiki które sprawiają, że nie ma drugiego takiego języka i, że jest on niezastąpiony!

PS. może gamedev lepiej się zadomowi w Object Pascalu bez VCL?

PS. PS. Same unity od VCL (mimo braku wizualnego edytora) mają być dostępne - to tak w gwoli ścisłości.

2 komentarze:

Cubixmeister pisze...

Licencja jaka? :>

Maciej Izak pisze...

Jeszcze sami nie wiedzą ;)